مقالات

5 ویژگی چسب آکواریوم قوی

چسب آکواریوم قوی

چسب آکواریوم قوی

5 ویژگی چسب آکواریوم قوی

چسب آکواریوم قوی از جمله چسب های بسیار پر کاربرد در زندگی روزمره می باشد، این چسب های قوی ابتدا جهت آکواریوم های شیشه ای تولید و به بازار ارائه شد، اما کم کم به خاطر ویژگی های منحصر به فردی که داشت، برای موارد مختلف، استفاده از این چسب ها  بسیار مورد استقبال قرار گرفت و با همان نام چسب آکواریوم در بازار عرضه و پخش گردید. جهت آشنایی بیشتر با چسب آکواریوم و 5 ویژگی بسیار مهم آن در ادامه مطالب با ما همراه باشید.

چسب سیلیکون سولجر

چسب آکواریوم چیست؟

چسب آکواریوم در واقع از گروه چسب های مایع می باشند که به آن چسب سیلیکونی نیز می گویند. از اکسیژن و سیلیکون به عنوان ترکیبات اصلی این چسب می توان نام برد. این چسب ها به صورت های مختلف و گوناگونی تولید و بسته بندی می شوند. نوع تیوبی چسب آکواریوم از دیگر بسته بندی های آن متداول تر است. بافت مقاوم  در برابر رطوبت و نفوذ آب در شرایط دمایی مختلف از مهمترین خاصیت های چسب آکواریوم قوی می باشد و به همین خاطر جهت آکواریوم ها مورد استفاده قرار می گرفت. اما اکنون کاربرد هایی فراتر از چسب آکواریوم دارد، از جمله درزگیری مصالح ساختمانی مانند کاشی و سرامیک، درزگیری شیشه های اتومبیل و ساختمان، درزگیری و آب بندی لوله های آب و اطراف سینک ظرفشویی و دستشویی و … به وسیله این چسب سیلیکونی به صورت کاملا مطمئن صورت می گیرد.

چسب آکواریوم قوی

همین الان بخرید

چسب آکواریوم قوی چه ویژگی هایی دارد؟

حال که با چسب آکواریوم و در واقع همان چسب سیلیکونی آشنا شدیم، بهتر است به تشریح 5 ویژگی چسب آکواریوم قوی بپردازیم تا در هنگام انتخاب و استفاده از این نوع چسب اطلاعات بیشتری داشته باشیم:

  • مقاومت بالای چسب قوی آکواریوم در برابر شرایط دمایی مختلف از مهمترین ویژگی های این چسب می باشد. به صورت متوسط کارایی این چسب در محیط 5 درجه بالای صفر تا 40 درجه بالای صفر در بهترین حالت می باشد. مقاومت بالای چسب آکواریوم، استفاده از آن را در دمای 75 زیر صفر و 200درجه بالای صفر را نیز امکان پذیر نموده است. چسب های آکواریوم امروزه در انواع جدیدی به صورت نسوز تولید و ساخته می شوند که در دمای 300 درجه بالای صفر نیز قابل استفاده هستند. به خاطر مقاومت بالای این چسب  در شرایط دمایی بسیار بالا و همچنین دمای پایین استفاده بسیاری در صنعت دارد.

 

 

 

  • حالت کشسانی چسب قوی آکواریوم از دیگر ویژگی های بارز این چسب می باشد. حالت ژله ای و شفاف این چسب قابلیت استفاده از آن را به شکل استوانه ای شکل فراهم نموده است که با قرار دادن داخل لوله تفنگی به راحتی استفاده می شود. در مدل های تیوپی نیز با مقداری فشار چسب اکواریوم به راحتی بیرون آمده و بر روی سطوح و درز های مختلف قابل استفاده است.
  • استقامت بالای چسب در برابر آب و سایر عوامل رطوبت زا نیز از ویژگی های چسب آکواریوم قوی است و به خاطر داشتن این ویژگی است که از این چسب سیلیکونی برای درزگیری و همچنین آب بندی صنایع مختلف از جمله کاشی و سرامیک، درزگیری و چسباندن شیشه های پنجره ساختمان و ماشین ها، چسباندن لوله های آب، سینک های ظرفشویی و دستشویی بسیار استفاده می شود و از نفوذ هرگونه آب و رطوبتی جلوگیری می کند و از عمر مفید بسیار بالایی نیز برخوردار است.
  • ویژگی منحصر به فرد دیگر چسب آکواریوم قوی عایق بودن آن در برابر دما و همچنین صدا می باشد. به عنوان مثال استفاده از این چسب جهت چسباندن و درز گیری پنجره ها در ساختمان باعث می شود در فصول سرد، مانع هدر رفت انرژی گرمایشی به بیرون شود و بالعکس از ورود برودت هوا به داخل ساختمان نیز جلوگیری می کند و به نحوی مانند عایق عمل می نماید. همچنین اگر به همراه شیشه های عایقی استفاده گردد، در برابر صدا نیز به عنوان عایق عمل می کند و مانع بروز صدا به محیط بیرون و یا داخل می شود.

نارسانا بودن چسب در مقابل جریانات الکتریکی از ویژگی های چسب آکواریوم قوی می باشد، همانطور که چسب آکواریوم در برابر صدا و گرما به عنوان عایق عمل می کند، در برابر برق نیز عایق مطمئنی است و این ویژگی سبب شده است که کاربرد آن در بسیاری از صنایع  و دستگاه ها بسیار گسترده تر شود. سیلیکون به عنوان ماده اصلی از ترکیبات این چسب می باشد که در برابر جریانات بالای برق نیز باعث از هم گسیختگی مولکولی نخواهد شد.

چسب آکواریوم قوی

همین الان بخرید

انواع چسب آکواریوم بر اساس رنگ و بسته بندی

تولید کنندگان چسب های سیلیکونی و آکواریومی، این محصول را بر اساس خواص فیزیکی و شیمیایی و کاربرد آن در بسته بندی ها و رنگ های مختلفی قرار می دهند تا افراد بر حسب نوع استفاده خود در انتخاب چسب مشکلی نداشته باشند. اکنون به تشریح چسب آکواریوم بر اساس رنگ و بسته بندی  در بازار و همچنین کاربرد آن می پردازیم:

چسب آکواریوم شفاف و بی رنگ: این چسب متداول ترین نوع چسب سیلیکونی است که به خاطر همین ویژگی شفاف و بی رنگ بودن جهت انواع درزگیری شیشه های ساختمان ها، چسباندن آینه، آکواریوم و سینک های ظرفشویی و دستشویی استفاده می شود. این چسب در تیوب های فشاری و یا به شکل استوانه جهت لوله های تفنگی بسته بندی شده است.

چسب آکواریوم مشکی:  این چسب به رنگ مشکی است و از این جهت که در چسباندن شیشه های اتومبیل بسیار کاربرد دارد از آن به عنوان چسب ماشین نیز یاد می کنند. این چسب به صورت تیوب های فشاری در بازار موجود است.

چسب آکواریوم سفید: این چسب به رنگ سفید می باشد و برای درزگیری و آب بندی درز های سرامیک و کاشی، روشویی ها، وان حمام و کلیه سطوح سفید و چینی مناسب است.

چسب آکواریوم قرمز:  این چسب بر اساس خاصیت های آن از جمله نارسانا بودن در برابر جریان برق و همچنین عایق بودن در برابر جریان هوا در بسیاری از مصارف صنعتی و دستگاه ها کاربرد دارد و به همین جهت به رنگ قرمز  در بازار عرضه شده است.

نتیجه گیری

همانطور که گفته شد، چسب آکواریوم در واقع از دسته  چسب های مایع می باشند که به آن چسب سیلیکونی نیز می گویند. بافت مقاوم  در برابر رطوبت و نفوذ آب در شرایط دمایی مختلف از مهمترین خاصیت های چسب آکواریوم قوی می باشد و به همین خاطر جهت آکواریوم ها مورد استفاده قرار می گرفت. اما اکنون کاربرد هایی فراتر از چسب آکواریوم دارد، از جمله درزگیری مصالح ساختمانی مانند کاشی و سرامیک، درزگیری شیشه های اتومبیل و ساختمان، درزگیری و آب بندی لوله های آب و اطراف سینک ظرفشویی و دستشویی و … به وسیله این چسب سیلیکونی به صورت کاملا مطمئن صورت می گیرد. نارسانا بودن چسب در مقابل جریانات الکتریکی از ویژگی های چسب قوی آکواریوم می باشد.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


4 − = سه